Makijaż czyli make-up – oznacza nakładanie kosmetyków upiększających na skórę twarzy. Makijaż ma celu wyeksponować naszą urodę oraz zamaskować niedoskonałości widoczne na twarzy.

Sztuka makijażu jest znana od dawna, już w starożytnym Egipcie kobiety malowały twarz barwnikiem, używały pudru różu i szminki. W starożytnej Grecji od czasu wprowadzenia sztuki teatralnej poprawiano za jego pomocą rysy twarzy grających tam aktorów, np. dzisiejsze konturowanie twarzy.

Makijaż zmieniał, się na przełomie wieków dostosowując, się do obowiązujących kanonów piękna w danym okresie, jednak idea makijażu pozostała taka sama. Za jego pomocą podkreślamy urodę lub powagę sytuacji. Za pomocą makijażu możemy podkreślić lub nawet zmienić rysy twarzy kształt oczu czy też kontur ust – ważne, żeby był dobrany do naszego typu urody i sytuacji.

Makijaż dzienny

Makijaż dzienny, nazywanym również makeup no makeup, zazwyczaj ma delikatny i dyskretny charakter. Jego najważniejszą cechą jest naturalność i subtelność. Najważniejszy jest dobór kolorów, odpowiednio do wieku, typu urody, naturalnej kolorystyki twarzy. Ważne jest także odpowiednie rozmieszczenie barw. Zależnie od kształtu twarzy odpowiednio nakłada się róże oraz bronzer, natomiast w zależności od kształtu oczu odpowiednio nakłada się cienie i nanosi kreski. Makijaż ten ma podkreślać atuty naszej urody w subtelny sposób, nie przytłaczając intensywnością.

Makijaż wieczorowy

Makijaż wieczorowy ma charakter bardziej zdecydowany niż makijaż dzienny. Prezentowany jest zazwyczaj w stłumionym, słabym lub nastrojowym oświetleniu, przy blasku świec lub oświetlenia dyskotekowego. Makijaż wieczorowy musi być zatem bardziej wyrazisty a kolory bardziej zdecydowane, powinien mocniej podkreślać oczy i usta. Ponieważ stosujemy go na okazjonalne wyjścia – może być bardziej śmiały i ekstrawagancki, jednak zdecydowanie powinien harmonizować z typem urody oraz wieczorową kreacją.

Makijaż studniówkowy

Jest to rodzaj makijażu wieczorowego, ale z nastawieniem na trendy dla osób młodych i dynamicznych.

Makijaż Smoky Eyes

Jest to rodzaj makijażu wieczorowego, w którym używa się ciemnej palety barw w jednej tonacji kolorystycznej i rozmywa je do uzyskania efektu przydymienia. Przyjęło się, że makijaż ten wykonuje się szarościami i czernią, ale nie zawsze jest to dobry pomysł. Zimne kolory zarezerwowane są szczególnie dla pani zimy i lata (chłodna tonacja). Do smoky eyes można użyć również odcieni oberżyny, zieleni, ciemnej śliwki, głębokiego brązu, które pasują do innych typów urody.

Makijaż ślubny

Makijaż ten oprócz podkreślania urody musi spełniać wiele dodatkowych warunków. Przede wszystkim musi być trwały i wodoodporny. Kolorystyką powinien mieć dostosowaną do urody, sukni i bukietu Panny Młodej. Powinien także spełnić po części warunki makijażu fotograficznego, najczęściej bowiem w dniu ślubu wykonywane są zdjęcia. Jest to jeden z najważniejszych dni w życiu, więc Panna Młoda jak i Pan Młody muszą wyglądać olśniewająco bo wzrok wszystkich gości skupia się na nich. Para Młoda, która decyduje się na zdjęcia studyjne w innym dniu, ma możliwość wybrania makijażu typowo fotograficznego. Naturalnie w naszym salonie wykonujemy także próbny makijaż o charakterze ślubnym.

Makijaż karnawałowy

Wiemy doskonale, że karnawał to czas radości, zabawy i fantazji, dominują zdecydowane kolory i wieczorowe stroje. Bardzo ważne jest aby przy takiej okazji nasz ubiór i makijaż karnawałowy dopełniały się. W makijażu tym nie ma sztywnych kanonów – tak jak w zabawie tak i w makijażu można sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa, Może więc być wzbogacony o elementy błyszczące, mieniące się i brokaty. Doskonale do tej okazji pasują sztuczne rzęsy. Powinien oczarować otoczenie i uwodzić partnera.

Makijaż fotograficzny

Makijaż fotograficzny znacznie różni się od tradycyjnego makijażu. Muszą być przy nim uwzględnione takie czynniki jak światło, technika fotografowania i efekt jaki chcemy uzyskać.

Nieodpowiednie oświetlenie może zmieniać kolory kosmetyków i stopień ich nasycenia. Większość rodzajów światła wykorzystywanych do fotografii ma dominantę ciepłą lub zimną.

Zawierają one w sobie szeroką gamę tonów, od bardzo jasnych, zbliżonych do światła białego po żółtawe czy niebieskawe. Im światło jest jaśniejsze tym mniej zniekształca makijaż.